czwartek, 3 czerwca 2021

Z wizytą w Beskidzie Niskim
3 – 4 czerwca

 


Długi weekend. Od razu włącza się kombinowanie a kierunek wydaje się jednoznaczny. Przez obostrzenia pandemii i z braku wcześniejszej okazji do wyjazdu w nasze ulubione tereny, stęskniliśmy się za Beskidem Niskim. I oto nadarza się okazja. Pierwotnie myśleliśmy o wyjeździe pod namiot, jednak niepewne prognozy pogody skłaniają nas do zmiany planów. I tak powstaje myśl – Smerekowiec i odwiedziny u naszej znajomej gospodyni, Pani Danusi. W ostatniej chwili dołącza do nas Mirek i tak oto we czwartek, w Boże Ciało ruszamy w długą drogę…

3 czerwca, czwartek – Dron day

Przybywamy na miejsce i od razu mamy serdeczne powitanie i propozycję gara rosołu. No tak,Pani Danusia… My jednak mamy plan urządzenia sobie ogniska z kiełbaskami. Najpierw jednak szybkie zakwaterowanie i plan odwiedzenia czterech pobliskich cerkwi, tym razem z innej perspektywy, albowiem z powietrza.
Zielone wzgórza za Smerekowcem w drodze do Koniecznej. Na rozległych pastwiskach wylegują się stada łaciatych krów a przy starych domach wzdłuż drogi w wysokich gniazdach urzędują bociany. Jest cicho, pusto i sielankowo, jak to w tych okolicach… Docieramy pod cerkiew prawosławną pod wezwaniem św. Bazylego Wielkiego w Koniecznej. Byliśmy tu już dwukrotnie, jednak nigdy nie wznieśliśmy się ponad jej banie. Tym razem można obejrzeć tę budowlę z lotu ptaka…

Kolejnym, również znanym obiektem na trasie jest cerkiew greckokatolicka Wniebowstąpienia Pańskiego w Gładyszowie, niezwykle piękna i malowniczo położona, z widokiem na pobliskie góry, niestety nie udostępniona do zwiedzania. Wykonujemy przelot nad nią.
Wczesne popołudnie, to i głód. Trzeba zjeść kiełbaski, tylko gdzie? Jedynym rozsądnym wydaje się wyjściem jest odwiedzenie znajomego miejsca biwakowego w Małastowie pod wyciągiem, toteż wjeżdżamy na znajome serpentyny prowadzące przez Przełęcz Małastowską i niebawem wbijamy na pole, gdzie co prawda przy ognisku nieco tłoczno, ale podpinamy się i nikt nie ma nic przeciwko.
Posileni, udajemy się pod cerkiew św. Paraskewy w Kwiatoniu i przyglądamy jej się z lotu ptaka.

Ostatnim punktem na dziś jest cerkiew Świętych Kosmy i Damiana w Skwirtnem.

Zmęczenie podróżą, wyczerpana bateria w dronie, wracamy na kwaterę i otwieramy zasłużone piwko. Krótki reset, leniwy dzień. Popołudnie spędzamy głównie w ogródku i tu dowiadujemy się, że nasi znajomi Justyna i Karol są w okolicy. Szybko i spontanicznie aranżujemy spotkanie w Smerekowcu pod wyciągiem, gdzie na zapleczu stoi sympatyczna wiatka, w której można odpocząć. I tak w godzinach przedwieczornych dochodzi do przemiłego spotkania. Bo to już chyba zaczyna stawać się tradycją, że nie można spotkać się nigdzie indziej, tylko na końcu świata, w Beskidzie Niskim…Wieczór upływa na obserwacjach Smerekowca i okolic z góry a nad wszystkim zachodzi pięknie słońce…
4 czerwca, piątek – Tu kiedyś była wieś… Radocyna.

 

Od rana gorąco. W sam raz na rozruszanie kości w jakimś mniej wymagającym terenie.Wybieramy wycieczkę do Radocyny. Jedziemy do Zdyni, tuż za terenem Łemkowskiej Watry, festiwalu organizowanego co rok, kończy się asfalt i zaczyna długa, szutrowa i niezwykle pylista droga przez las i Zajęczą Górę, przez tereny nieistniejącej wsi Lipna, do Radocyny. Wzbijając tumany kurzu,docieramy pod Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy Lasów Państwowych "RADOCYNA" i zostawiamy samochód.  

  

Radocyna wzmiankowana była już w XVI wieku. W 1936 roku mieszkało tutaj 435 prawosławnych, 2 grekokatolików i 28 katolików obrządku zachodniego. Leży nad rzeką Wisłoką, która ma tutaj swoje źródła w południowej części wsi na wysokości 575 m n.p.m., na zboczach góry Dębi Wierch (664 m n.p.m.). W 1938 we wsi było 85 domów, cerkiew, posterunek straży granicznej, wiatrak. W czasie wojny miejsce stacjonowania oddziału niemieckiej straży granicznej. Po wojnie wszyscy mieszkańcy dobrowolnie wyjechali do ZSRR. Dziś w Radocynie stoi kilka nowych budynków, jednak większość doliny a zwłaszcza koryto Wisłoki opanowała przyroda, głównie bobry, które urzędują tu z rozmachem, tworząc na rzeczce swoje królestwo – nic dziwnego, mają tu ciszę, spokój, nikt ich nie rusza i z upodobaniem przekształcają krajobraz.

 
 

Idziemy w górę doliny, zieleń jest oszałamiająca. Spośród niej wychylają się zdziczałe drzewka owocowe i przydrożne krzyże. Mijamy agroturystykę – zupełnie wydaje mi się nie na miejscu. Stoją tu symboliczne drzwi do nieistniejącej wsi.
A dalej stara szkoła, która rozpada się na kawałki.
Mijamy cmentarz wojenny nr 43 i cmentarz wsi Radocyna. Gdzieś w otchłani zieleni zapewne jest niewidoczne już gołym okiem cerkwisko.


Cmentarz wojenny nr 43

Cmentarz wsi Radocyna

Pylistą drogą podążamy w górę doliny, ku granicy ze Słowacją. Płaskie wzgórza otaczają rozszerzającą się dolinę malowniczo, nasycone świeżą, późną w tym roku zielenią wiosenną – jeszcze nie letnią, nie tą zgaszoną upałami. Co prawda jest gorąco i ani tu grama cienia. Na kośnych łąkach kilka bali siana. I cisza… Od ostatnich zabudowań jesteśmy tu zupełnie sami i jest niewyobrażalnie pięknie…Docieramy do wiatki położonej w zaroślach leśnych. Chwila wytchnienia w cieniu, choć nie ma za bardzo na czym usiąść. Pies oczywiście siada w popiele starego ogniska. Nie idziemy dalej do granicy, wracamy tą samą drogą w tężejącym upale. Na koniec wycieczki pod ośrodkiem LP, przy znajomej wiatce urządzamy grilla i smażymy kiełbaski.
Popołudnie znów leniwe. Na niebo wypływają chmury a słońce przygrzewa tak, że jest nie do wytrzymania. Nie zwiastuje to nic dobrego pogodowo. Wieczorem znów idziemy pod wyciąg polatać…Sobotni poranek, miały być góry. Smerekowiec wita nas ścianą deszczu. Kawa z mlekiem prosto od krowy, jajecznica ze swojskich jaj ze świeżym chlebem domowym. I niestety pogoda popsuła nam wszystko. Decydujemy się na powrót, bo to ewidentny front. Krótki był ten wyjazd, ale nawet ta chwila wytchnienia była budująca. I tak pewnego dnia wrócimy tu znów…
Poniżej linki do dwóch filmików, które udało nam się złożyć po wyjeździe.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz